Фізична активність у літньому віці

Читати на російській

У будинку для людей похилого віку «Родичі» в Києві особливу увагу приділяють фізичній активності у літньому віці. Спорт необхідний для того, щоб уповільнити процеси старіння, запобігти розвитку вікових захворювань і загалом зміцнити організм. Навіть наявність хронічних хвороб не є протипоказанням до помірних навантажень. Звичайно, серед людей похилого віку досить часто зустрічаються спортсмени, але зазвичай доводиться обмежуватися оздоровчою фізичною активністю та вправами, які індивідуально підбере лікар. Він врахує можливості вашого здоров’я, його стан та наявні протипоказання.

Користь фізичної активності

Як було зазначено Аристотелем – «Рух – це життя». Люди, які ведуть малорухливий спосіб життя, досить часто хворіють. Згідно зі статистичними даними, живуть вони менше за тих, хто активний і займається спортом. Важливо розуміти, що з віком здатність до інтенсивних вправ знижується, але саме в цей період життя потрібно підтримувати рухову активність. Без неї прискориться процес старіння і прогресуватимуть різні захворювання, характерні для похилого віку.

Лікарі відзначають, що у людей похилого віку, які фізично активні, краще функціонують ССС та дихальна система. У них вища розумова працездатність, знижується ризик розвитку проблем з пам’яттю та координацією. Літні люди більш самостійні і впевнені у своїх силах.

Фізична активність позитивно впливає на здоров’я людей похилого віку:

 • Підвищує фізичну та інтелектуальну працездатність людини.
 • Покращує функціонування життєво важливих систем: ССС, опорно-рухової, дихальної тощо
 • Зміцнює захисні властивості організму (імунітет).
 • Стимулює обмін речовин, знижує розвиток великої кількості вікових захворювань, у тому числі гіпертонії, атеросклерозу та цукрового діабету.
 • Допомагає позбутися надмірної ваги.
 • Зміцнює м’язи, тонізує їх.
 • Підвищує рухливість суглобів.
 • Покращує координацію рухів.
 • Знижує рівень стресу, покращує настрій.
 • Нормалізує сон.
 • Сприяє підвищенню самооцінки та впевненості у власних силах.
 • Продовжує час активного та незалежного від інших людей життя.

Для фізичної активності необхідно правильно вибрати вправи, які підходитимуть літній людині. І тому важливо врахувати його індивідуальні особливості. Велике значення мають вікові зміни та стан здоров’я. Люди похилого віку часто страждають від запаморочень, порушень координації рухів, поганого зору та інших проблем, які можуть обмежувати активність. Перш ніж почати займатися спортом, важливо проконсультуватися з лікарем. Це особливо актуально, якщо людина має хронічні захворювання. Краще зупиняти вибір на такому вигляді активності, який доставлятиме позитивні емоції. Важливо, щоб регулярні заняття були не тільки корисні, а й приносили радість.

Физическая активность в пожилом возрасте

Рекомендації для початківців

Щоб фізична активність у літньому віці була корисною, а не нашкодила, необхідно дотримуватися наступних рекомендацій лікарів:

Починати треба з легких вправ, збільшуючи поступово навантаження.
Потрібне зручне взуття та одяг для занять.
Займатися потрібно регулярно (3-5 разів на тиждень).
Необхідно робити вправи, які комфортно виконуватиме без хворобливих відчуттів.
Починати важливо з розминки.
Не можна займатися після їжі (має пройти мінімум 1,5 години).
Під час вправ потрібно контролювати тиск та пульс.
Потрібно приділяти увагу гнучкості та розтяжці.
Необхідно уникати силових вправ та навантажень на суглоби.
Найкраще займатися на відкритому повітрі або в приміщенні, що добре провітрюється.

Якщо літня людина не любить розминку та фізичні вправи, їх можна замінити будь-якими активними діями. Наприклад, підійде:

 1. легке прибирання
 2. прогулянки з собакою
 3. робота на дачній ділянці
 4. танці
 5. ігри з онуками та інше.

Головне – вести рухливий, а не пасивний спосіб життя.

Види активності у літньому віці

Якщо Ви вирішили регулярно займатися, потрібно ознайомитися з корисними навантаженнями, які підходять для літніх людей.

Популярними є такі:

 • Фітнес. Якщо вирішите займатися у спортзалі, підійдуть як індивідуальні, так і групові заняття. Краще звернутися до інструктора, який підбере вправи, що відповідають віку та стану здоров’я. Жінки найчастіше віддають перевагу груповим заняттям, які додатково дозволяють знайти однодумців, завести нові знайомства. У тренажерному залі краще займатися біговою доріжкою, велосипедом або еліпсом.
 • Плавання та аквааеробіка. Якщо регулярно відвідувати басейн, можна буде запобігти не тільки фізичному старінню, а й психологічному. Також плавання є відмінною профілактикою деменції, оскільки покращує кровопостачання тканин головного мозку. Воно дозволяє знизити вагу, зміцнити ССС та дихальну систему. Спеціальні вправи разом із методами реабілітації, призначеними лікарем, допоможуть людині перенести інсульт, інфаркт, тяжкі травми та операції. Контакт із водою позитивно впливає на здоров’я та не викликає втоми. Плавання та аквааеробіка даються порівняно легко через інше відчуття своєї ваги. Залежно від стану людини, можуть бути рекомендовані різні стилі плавання. Наприклад, при міжхребцевій грижі підійде кроль, а при остеохондрозі брас.
 • Скандинавська ходьба. Багато людей похилого віку віддають їй перевагу. Цей вид ходьби передбачає використання спеціальних палиць та дотримання певних правил. Активність спрямована на залучення приблизно 90% м’язів, при цьому навантаження розподіляється рівномірно по всьому організму. Використання спеціальних палиць дозволяє знизити навантаження на суглоби, тому що будуть задіяні не лише ноги, а й руки, що важливо у похилому віці. Скандинавська ходьба вирізняється простою технікою, яку зможе освоїти кожен.
 • Йога. Відмінно підходить для літніх, а при регулярних заняттях можна уповільнити процес старіння організму, зберігши рухливість хребта. Також допомагає зміцнити кістковий скелет, запобігаючи розвитку остеопорозу. При правильно підібраному комплексі вправ можна тренувати дихання, підтримувати м’язи в робочому стані, відновити гнучкість суглобів та багато іншого. Йога успішно справляється з легкою набряклістю, скутістю та ранковою закостенілістю.
 • Бігові лижі. Пвідходять лише літнім без проблем з ОРА, ССС та дихальною системою. Регулярні прогулянки взимку – це відмінне фізичне навантаження, яке стане джерелом гарного настрою. Заняття допоможуть зміцнити м’язи, імунітет та дихальну систему. Бігові лижі є чудовою жирозапальною вправою, яка дозволяє позбутися зайвої ваги.
 • Настільний теніс. Характеризується легкістю та безпекою, тренує увагу та координацію руху. Це цікава та азартна гра, що розвиває логічне мислення. Якщо займатись тенісом, Ви відчуватимете бадьорість та приплив енергії.

Фізична активність у літньому віці є потребою. У будинку для людей похилого віку «Родичі» в Києві особливу увагу приділяють цьому.

Читайте також

Профілактика пролежнів

Під пролежнем мається на увазі некроз м'яких тканин, причиною якого є порушений кровообіг, викликаний тривалим стисканням певної ділянки тіла.

9 Лютого 2022

Профилактика пролежней

Под пролежнем подразумевается некроз мягких тканей, причиной которого является нарушенное кровообращение, вызванное продолжительным сдавливанием определённого участка тела. В большинстве случаев это...

9 Лютого 2022

Физическая активность в пожилом возрасте

Спорт необходим для того, чтобы замедлить процессы старения, предотвратить развитие возрастных заболеваний и, в целом, укрепить организм.

9 Лютого 2022

Особливості лікування псоріазу у людей похилого віку

Самостійна боротьба з псоріазом може лише посилити ситуацію. Не можна приймати жодних лікарських препаратів без призначення лікаря.

9 Лютого 2022
Повірте, ми знаємо, як зробити життя літньої людини щасливішим!
Щоб дізнатися подробиці розміщення, телефонуйте +38 073 673 73 93
Ми із задоволенням відповімо на всі питання, що Вас цікавлять. Або просто заповніть форму!

  Ваше ім'я
  Номер телефону